top of page

Brigádníci naráží při zprostředkování své první brigády. Řada firem vezme osvědčené pracovníky

Zimní i letní období je tradičním časem pro shánění letních a zimních brigád. V tomto směru to mají současní brigádníci složitější, protože řada firem nechce najímat nové pracovníky, u kterých ještě nevědí, co od nich čekat, a tak se raději spokojí s partou studentů, jež pro konkrétního zaměstnavatele pracuje několik let a obě strany tak přesně vědí, co od sebe mohou očekávat. Tato forma spolupráce je v česku silně zakořeněná, neboť firmy jen nerady opouštějí od zaběhnutých skutečností a nemají důvod měnit zaběhlé brigádníky, kteří se již v praxi osvědčili. To je nemilá zpráva pro všechny mladé lidi, kteří si chtěli formou brigády vydělat své první peníze. Ackoliv to mají dnešní brigádníci komplikovanější, rozhodně není třeba házet flintu do žita. Ono také hodně záleží na firmě, u které chtějí nabírat své první pracovní zkušenosti. Například vysokoškoláci si spočítali, že i méně placená práce v jejich segmentu jim výrazně pomůže při shánění práce ve své odbornosti. Jak to tedy s těmi brigádníky je, si ukážeme v dnešním článku.

 

Sázka na jistotu

Brigádníci naráží při zprostředkování své první brigády. Řada firem vezme osvědčené pracovníky

V dnešním počasí se nejlépe hledá dočasná výpomoc na odklízení sněhu a posyp silnic. Řada brigádníků nalezne uplatnění na vysokohorských střediscích, kde mají na starosti doplňování čerstvého sněhu a obecně se starají o to, aby byly sjezdovky sjízdné pro návštěvníky. Po této práci pravděpodobně zatouží vyznavači zimy, ovšem problém nastává v provozovatelích, kteří jsou zvyklí brát každý rok tu samou partu lidí, která se již osvědčila, a nenabízejí možnost nováčkům bez praxe.


Stejně jsou na tom v případě letních brigád provozovatelé koupališť, provozovatelé různých autokempů nebo třeba stánky se zmrzlinou. Od všech se můžeme dozvědět, že získat kvalitní a pracovité brigádníky je dnes mimořádně složité, a proto řadu let spolupracují s osvědčenou skvadrou lidí. Například 18letá studentka Natalie bez okolků přiznává, že se dostala k práci točení zmrzlinou jen díky své známé, bez ní by pravděpodobně brigádu vůbec nesehnala.


Tuto skutečnost potvrzuje i pan Jiří, který podniká na Teplicku, kde má autokemp včetně přilehlého koupaliště. Na rovinu přiznává, že dočasný personál získává z Úřadu práce. Pro ně to znamená minimální náklady a brigádníci se hodně snaží, aby o tento lukrativní příjem nepřišli v následujících letech. Z tohoto důvodou ponikatel Jirka nedává šanci mladým neozkoušeným lidem


Ve stejném duchu mluví i autokemp a koupaliště v Bílině. I zde přiznávají, že spolupracují se stálou partou, která se na sezonu už několik let vrací.


Zvláštní přístup vysokoškoláků


Zajímavým segmentem na trhu brigád jsou vysokoškoláci. Ty můžeme obecně rozvrhnout do dvou skupin. První skupina preferuje práci na směny, aby si nenabourali studium, a často také oceňují fakt, že se mohou v rámci pracovní doby učit. Tyto studenty nejčastěji najdeme v bezpečnostních agenturách, kde si dopředu vybírají směny a zároveň na mnoha směnách mohou otevřít učebnice a připravovat se tak do školy. Zajímavé je, že mezi nimi nalezneme budoucí ekonomy, právníky, historiky a další zajímavé profese.


Druhá skupina by se dala nazvat “racionální studenti”. Tito lidé vědí, že až budou hledat práci ve svém oboru, mnohem lépe bude na případně personalisty působit fakt, že i během brigády se snažili udržet se ve svém oboru a neztratili kontakt s realitou. Tato skupina je pak pro absolventy bez praxe, nebo jen s minimální praxi (psali jsme o ní v článku “Práce pro absolventy bez praxe”) pro zaměstnavatele daleko zajímavější, i když samozřejmě ne každý vysokoškolák si může dovolit pracovat během svého studia ve svém oboru a fastfoodové řetězce brigádníky potřebují.


Brigádníci v cizině


Zvláštní skupinu pak tvoří studenti, kteří mají za sebou brigádní zkušenosti z cizí země. Na tento trend personalisté hodně slyší, protože předpokládají, že takový student si musel prosadit sám bez pomoci ostatních, sám se musel naučit jazyk a dokázal v cizí kultuře dlouhodobě působit. Tuto romantickou představu trochu nabourává praxe, z níž víme, že na dlouhodobé pobyty mimo Českou republiku obvykle jezdí parta kamarádů, s níž je asimilace na nové prostředí mnohem jednodušší.


Závěrem


Ačkoliv mnoho podnikatelů sází na osvědčené brigádníky z minulých let, není situace tak beznadějná, jak se na první pohled může zdát. I v dnešní době má řada společností problém najít kvalitní a schopné brigádníky (viz články “Jak mám postupovat, když chci zaměstnat brigádníky a proč nepracovat na černo” nebo “Firmy hlásí nedostatek brigádníků. Které obory jsou nejpostiženější?”). Brigády tedy jsou i v této turbulentní době a pakliže nemá brigádník přehnané nároky, dočasnou výpomoc sežene téměř všude. Chce si to však zachovat pokoru a zároveň brát i brigády, které jsou mimo kancelářskou práci, typicky třeba sběr ovoce a další manuální práce. Věřte tomu, nebo ne, ale i taková brigáda vypadá v Curriculum Vitae lépe, než prázdné místo, které evokuje, že mladý člověk je buď příliš líný na takovéto brigády, nebo čeká na brigádu ve svém oboru, která však vůbec nemusí vyjít. Z pohledu personalistů pak vypadají nejhůře mladí absolventi, kteří během studia žádnou brigádu neabsolvovali.

Mohlo by vás zajímat:

bottom of page