Ztráta zaměstnání se nevyhne většině z nás a málokdy se jedná o příjemný proces. Britští výzkumníci dokonce odhalili, že ztráta zaměstnání patří mezi pět nejobtížnějších faktorů, se kterými se v průběhu života setkáme. Na druhou stranu na každém konci je hezké, že něco nového začíná a staré české přísloví praví, že “co tě nezabije, to tě posílí”. A pokud tedy řešíte, co dělat při ztrátě zaměstnání, nevěšte hlavu, protože se Vám otevírají nové možnosti, které jste možná dosud neviděli. Po odeznění prvotního šoku se na chvíli zastavte, zamyslete se a rozhodněte se co nyní musíte udělat. Uvidíte, že s chladnou hlavou se Vám bude přemýšlet mnohem líp.
Co dělat při ztrátě zaměstnání

Zde je velmi důležité, jak dlouho jste svoji pozici zastávali. V tomto případě mohou nastat dvě situace:
Výpověď ve zkušební době. Zkušební dobu si tradičně nechávají zaměstnavatelé i zaměstnanci, aby se lépe poznali a zjistili, jak jim spolupráce bude fungovat. Zkušební doba se tradičně uzavírá na 3 měsíce a obě strany ji mohou zrušit ze dne na den bez udání důvodu. V případě, že se Vám stala tato nepříjemná událost, zajděte se co nejdříve zaregistrovat na úřad práce, pod který spadáte. Pokud se stihnete zaregistrovat do tří dnů, pak vás budou evidovat jako žadatele o práci, hned od prvního dne nezaměstnanosti.
Pokud pracujete alespoň 2 roky v kuse. V takovém případě činí výpovědní lhůta 2 měsíce. Zároveň máte nárok na 3 měsíční odstupné. Pakliže do konce výpovědní lhůty neseženete jiné zaměstnání, opět doporučujeme zaregistrovat se na úřadu práce. Podle délky a výše platu Vám bude vyměřena podpora v nezaměstnanosti. Zde je ale třeba upozornit, že je časově omezená. Dále platí, že pracovníci, kteří odpracovali u stejného zaměstnavatele méně než dva roky (ale minimálně rok), mají nárok na odstupné ve výši dvojnásobku průměrného výdělku. A kdo tam byl méně než rok, dostane odstupné jenom ve výši jednoho měsíčního výdělku.
Jestliže jste dostali výpověď a řešíte, co dělat při ztrátě zaměstnání, nemusí být úřad práce první institucí, kterou navštívíte. Dobrým tipem je zjistit si, jak se k této situaci staví Váš zaměstnavatel. V rámci outplacementu Vám může pomoci s hledáním nové práce, nebo Vám alespoň poskytne kladné reference.
Když to bez úřadu práce nejde
Po propuštění jste práci nezískali a tak Vás čeká cesta na úřad práce (ÚP). K úspěšné registraci budete potřebovat:
Průkaz totožnosti (klasicky občanský průkaz, ale stačit bude i průkaz, kterým prokážete svou totožnost a místo bydliště - třeba pas).
Čerství absolventi doklad o nejvyšším dosaženém vzdělání.
Pracující doloží potvrzení o ukončení pracovněprávního vztahu, zápočtový list a potvrzení o výši průměrného měsíčního čistého výdělku nebo evidenční list důchodového pojištění.
Lidé po skončení rodičovské dovolené předloží potvrzení o ukončené náhradní době. Toto potvrzení se týká i osob pečujících o blízkou osobu nebo pobírání plného invalidního důchodu pro invaliditu 3. stupně.
Výše uvedený výčet jen ve zkratce představuje, co by Vám při cestě na pracovní úřad nemělo chybět. Určitě se Vám bude hodit i propisovací tužka, kterou vyplníte vstupní formulář. Ten můžete vyplnit až na místě, nebo si jej stáhnout z internetu a vyplnit v klidu domova.
Výhody, které nese registrace na ÚP
Primární funkcí úřadů práce je pomoci nezaměstnaným nalézt nové pracovní uplatnění. To však není jediná funkce, jež ÚP plní. Na ty ostatní se podíváme níže:
V případě, že jste registrovaní na úřadu práce, počítá se Vám tato doba do důchodového pojištění.
Může Vám nabídnout služby kariérního psychologa, se kterým naleznete své silné i slabé stránky a ukáže Vám, jaké máte vlohy pro určitý typ zaměstnání.
Pakliže jste v posledních dvou letech odpracovali alespoň 12 měsíců v kuse, vzniká Vám nárok na dávky v nezaměstnanosti.
Úřad práce Vám také může nabídnout rekvalifikační kurz, abyste zvýšili své uplatnění na trhu práce. V některých případech za Vás úřad práce kurz zcela proplatí.