top of page

Sebevzdělávání jako klíčová schopnost člověka v 21. století

Americký spisovatel židovského původu Isaac Asimov proslul výrokem: “Pevně věřím, že sebevzdělávání je jediný druh vzdělávání, který existuje.“. Řecký filozof Platón zase hlásal že “vědomosti získané na základě donucení se neudrží na mysli.”. Jistě není náhodou, že k vzdělávání se vyjadřovala řada významných osobností již v minulosti. Vědomosti a znalosti hrály vždy důležitou roli a nové tisíciletí je povýšilo na netušenou úroveň.

 

Proč je důležité sebevzdělávání

Sebevzdělávání jako klíčová schopnost člověka v 21. století

Nová doba na nás klade nové nároky a v 21. století již neplatí, že si vystačíme s tím, co jsme se naučili ve školních lavicích. Naopak je důležité stále sledovat nejnovější trendy a sebevzdělávat se ve svém oboru. Jen tak dokážeme být konkurenceschopní a obstát v tržním prostředí. S příchodem nových technologií se může zdát, že sebevzdělávání je nutné jen u technických a sofistikovaných profesí. To je však velký omyl. I uklízečky musí dobře znát úklidové prostředky s nimiž pracují a stejně tak se stále vyvíjejí i úklidové stroje. Ve skutečnosti neexistuje obor, který by se neposouval vpřed.


Sebevzdělávání vs. škola


Ačkoliv se na první pohled může zdát, že sebevzdělávání a formální vzdělávání jsou protiklady, není tomu tak. Vzpomeňte si na Asimův výrok z úvodu článku. Ve škole se totiž také sebevzděláváte, jen v jiných podmínkách a jinou formou. Záleží ovšem na tom, zda se jedná o kvalitní ústav. Pedagogický genius Jan Amos Komenský razil heslo “škola hrou” a jeho metoda je platná i po více než tři sta letech po jeho úmrtí. Nekvalitní způsob učení je založený na memorování faktů, které si lze snadno dohledat a celá učební látka je zaměřená na zvládnutí zkoušky či testu bez ohledu na její reálné použití v praxi. Oproti tomu dobrá škola probudí ve studentech přirozenou zvědavost a bude průvodce na cestě za poznáním.


Jak se sebevzdělávat efektivně


Mnoho lidí říká, že na studium nemají čas. Je pravda, že v každodenním shonu se nachází čas těžko, proto vám poradíme pár tipů, jak se sebevzdělávat efektivně.


  • Podcasty. Podcast je zvukový pořad, který si můžete poslechnout online, nebo v podcastové aplikaci ve vašem chytrém telefonu. Mezi uživateli se těší velké oblibě díky tomu, že se dá spustit kdykoliv a jednotlivé epizody se stahují automaticky. Stačí si vybrat pár tematických podcastů z oblastí, které vás zajímají a můžete poslouchat. Prakticky kdekoliv - v autě, tramvaji, při sportu, uklízení nebo při čekání na doktora. V tom jsou velmi praktické. Hlavní výhody podcastů jsou následující:

- jsou zdarma

- lze je poslouchat kdekoliv

- mají široký výběr témat

  • Audioknihy. Jedna věc jsou podcasty a druhá knihy. Samozřejmě audioknihy nemohou nahradit klasické knížky, ale hodí se ve chvíli, kdy potřebujete využít čas efektivně. Zatímco ke knize usednete ve chvíli volna abyste si v klidu vychutnali její obsah, po audioknize lze sáhnout tehdy, kdy vykonáváte jinou činnost (podobně jako u podcastů). Doporučujeme stáhnout do svého telefonu Audiotéku. Čítá velký seznam ať už zdarma, tak placených titulů.

  • Služba pocket. Tuto službu nabízí prohlížeč Firefox a umožňuje vám uschovat si různé druhy obsahu (jako např. blogy, zpravodajské zdroje, webové stránky a videa). Obsluha je velice jednoduchá, protože stačí jedno kliknutí na tlačítko, abyste k obsahu mohli přistoupit později z libovolného zařízení. Výhodou je, že články můžete číst i tehdy, kdy nejste připojeni k internetu.


Pár rad pro účinné sebevzdělávání


Aby sebevzdělávání bylo opravdu účinné, je dobré držet se několika osvědčených rad. Přece jen každý člověk má omezenou vůli a roli zde hrají i další faktory, jako je nedostatek času, který jsme rozebírali v předchozím odstavci.

  • Pojmenujte cíl svého snažení. Tento způsob je velmi snadný a opravdu funguje. Mnoho lidí selhává na novoročním předsevzetí, protože jej nedokáží přesně pojmenovat. Například jste se rozhodli, že se chcete naučit programovat nebo se naučit hrát na klavír. Takto definované cíle nejsou dost konkrétní a s jejich naplněním budete mít pravděpodobně potíže. Zkuste si říct místo strohého “budu se učit na klavír” konkrétnější “budu se učit, jak na klavír zahrát ‚Comptine d’un autre été, L’Après-midi‘!

  • Postupujte po malých krůčcích. Dalším dobrý trikem je rozfázovat si učení na menší každodenní krůčky. Určete si na každý den dva úkoly, které chcete zvládnout. Když se pustíte do nové skladby na klavír, nemusíte začít od úplného začátku. Skladbu si rozkouskujte podle několika nejtěžších úseků, a ty cvičte tak dlouho, až vám melodie nepřejde do krve. Pro některé lidi je vhodné dokončit svůj nejtěžší každodenní učební úkol jako první. Záleží na vás, jak si učení rozdělíte. Zkoušejte a experimentujte, abyste věděli, jaký postup je pro vás ten nejlepší. Nezapomínejte, že rozdělování úkolů do malých kroků je také skvělé pro vytváření návyku.

  • Mluvte o tom, co děláte. Toto je důležitý bod. Místo mluvení o tom, co se chystáte dělat, mluvte o tom, co již děláte. Vaše práce tak dostane reálnější obrysy. Samozřejmě, že ještě lepší než mluvení, jsou činy. Pakliže se učíte programovat, pochlubte se svým programem, studujete-li cizí jazyk, ukažte alespoň základní znalost. Tato technika vám dodá potřebné sebevědomí a energii do další práce.

  • Naučte se měřit své výsledky. Ve škole měří vaše studijní výsledky učitelé formou zkoušek a písemných testů. V případě sebevzdělávání tuto možnost nemáte. Proto se musíte naučit měřit si své výsledky sami. Americký ekonom a odborník na filosofii managementu Peter Drucker řekl, že “co nelze měřit, nelze řídit.“ Zapisujte si každý den cíle učení, abyste měli přehled, kolik jste toho skutečně zvládli. Pokud budete postupovat podle určité struktury a řádu, měření výsledků by naštěstí nemělo být příliš obtížné.

Mohlo by vás zajímat:

bottom of page