top of page

Zaměstnávání brigádníků z pohledu zaměstnavatele

Zaměstnávání brigádníků se těší v České republice dlouhodobé popularitě, neboť zaměstnavatelé tak reagují na nové projekty, které je v létě čekají a zatím nemají dostatek pracovníků. Brigádníci zastanou i typicky letní brigády, jako je plavčík, plavecký dozor, případně číšníci a servírky, které v letních měsících obsluhují restaurace i zahrádky. Zaměstnavatel, který se rozhodne přijmout mezi své lidi nováčky na brigádní pozice, by měl být obeznámen s pracovněprávní problematikou zaměstnávání brigádníků. Na tomto místě je důležité uvést, že české zákony samotný pojem “brigáda” neznají, a proto se nejčastěji zaměstnávají brigádníci na tzv. dohodu mimo pracovní poměr (nejčastěji DPP a DPČ).

 

Kdo je to brigádník

Zaměstnávání brigádníků z pohledu zaměstnavatele

Brigádníci mohou být zletilí i nezletilí. Podle pracovního práva může vykonávat práci za úplatu jen osoba, která ukončila základní školu a nejpozději v den nástupu do práce jí bylo 15 let. S takovým zájemcem sepíše majitel nebo personalista dohodu o provedení práce, případně dohodu o pracovní činnosti. Skutečně je důležité, aby tato smlouva byla sepsána a podepsána, protože v opačném případě se obě strany dopouštějí práce na černo. Zde musíme uvést, že některé firmy nemají žádné kmenové zaměstnance a pracují u nich výhradně brigádníci. Tento systém rozhodně nemůžeme doporučit, protože se jedná o obcházení zákona a daná firma se vystavuje trestně právnímu jednání.


Výhody zaměstnávání brigádníků


O kladech a záporech zaměstnávání brigádníků jsme psali v článku “Výhody a nevýhody zaměstnávání brigádníků”, proto si jen ve stručnosti ukažme hlavní klady zaměstnávání lidí na brigádní pozice. Těmi jsou:


  • Malá finanční náročnost,

  • Nepopsaný list,

  • Obvykle ještě nemají děti,

  • Nové nápady,

  • Nadšení,

  • Snadnější rozvázání pracovního poměru.


Zaměstnávání brigádníků přes personální agenturu


Pro společnosti, jež už nyní vědí, že budou potřebovat pomocné ruce na léto, je ideálním řešením zajistit si pracovníky na brigádu přes pracovní agenturu. Zaměstnavateli tak odpadnou administrativní starosti s přijímáním a následným zaměstnáváním nového zaměstnance.Tyto činnosti jdou totiž zcela na vrub personální agentuře. Zaměstnanci dál spadají pod křídla personální agentury a zaměstnavatel s nimi není v žádném pracovněprávním vztahu. Pouze si tuto pracovní sílu od agentury pronajímá. Zákazník pouze zadá agentuře počet poptávaných pracovníků a jejich kvalifikaci a personální agentura mu je najde tzv. na klíč. Zaměstnavatel tak nikde nemusí narychlo hledat lidi a navíc v případě, že je nespokojený s dodaným pracovníkem, agentura ho promptně vymění za jiného.


Zde je však nutné dodat, že nalezení vhodných uchazečů do firmy si žádá svůj čas, a proto by měli majitelé jednat bez zbytečného odkladu, aby své zaměstnance měli skutečně v měsících, kdy je reálně potřebují.


Mohlo by vás zajímat:

bottom of page