top of page

Brigádnici se začínají rekrutovat i z řad zaměstnanců

Neustálé zdražování energií, nájmů a nemovitostí spojené s nejasnou představou o dodávkách zemního plynu a zvyšující se inflace, jejíž míra rekordně vzrostla. To vše donutilo Čechy změnit své dosavadní zvyky. Nejen personální agentury hlásí nový trend, kdy se jim na pozici brigádníků hlasí i zaměstnaní lidé na hlavní pracovní poměr. Přivýdělky jsou zkrátka v kurzu a nic na tom nezměnila ani dlouhodobě nízká míra nezaměstnanosti v tuzemsku. Kupodivu se zatím zcela nedaří dosadit na brigádní pozice uprchlíky z Ukrajiny, ale zato může především jazyková bariéra a také relativně krátký čas, během kterého se utečenci ještě zcela neadaptovali na cizí zem a nové podmínky.

 

Poptávka vs. nabídka

Brigádnici se začínají rekrutovat i z řad zaměstnanců

Ačkoliv zájem zaměstnaných lidí o post brigádníků stále roste, střetává se v tomto místě poptávka s nabídkou. Naprostá většina lidí se chce uchytit v administrativě a vykonávat kancelářskou práci, jenže většina firem hledá brigádníky do provozu. Po prodělané pandemii covid-19 se snaží firmy natáhnout zpátky zaměstnance do gastronomie, cestovního ruchu ale třeba také na festivaly. Dlouhodobě se naopak nedaří odsadit brigádníky do výroby, skladů, v kurýrních službách a ve fast foodech. Z dat ČSÚ vyplývá, že nejoblíbenější destinací, kam by chtěli zaměstnaní lidé zamířit jsou kanceláře. Zde však existuje vysoký převis poptávky nad nabídkou a kancelářské pozice z trhu mizí největší rychlostí.


Kde jsou největší výdělky


Největší odměna pohybuje v Praze a Středočeském kraji (zde firmy nabízí 150-200 korun za hodinu). Rozdíly jsou i mezi jednotlivými obory. Důležitou roli přitom hraje fakt, zda ovládají brigádníci cizí světové jazyky. Zatímco pracovník, který má v pražském skladu na starosti třídění zásilek, si vydělá 150 korun za hodinu, brigádník se znalostí italštiny dosáhne na 240 korun. Stejné je to s pracovníky call centra a v různých zákaznických centrech, kde si lze znalostí cizích jazyků vydělat slušné peníze.


Hlavní komplikace


Jako největší komplikace se jeví flexibilita zaměstnanců, kteří si shánějí brigádu jako přivýdělek. Tito pracovníci v prvé řadě musí plnit závazky ve svém hlavním zaměstnání a teprve ve druhém sledu se mohou věnovat vedlejšímu pracovnímu poměru. Tím ovšem naráží na personalisty, kteří samozřejmě od brigádníků očekávají pružnou pracovní dobu včetně nenadálé náhrady za kolegu, jež neočekávaně vypadl. Dá se tak konstatovat, že firmy poptávají brigádníky ve velkém, ale požadují od nich adekvátní časové možnosti. Masivějšímu zaměstnávání brigádníků tedy stojí v cestě nízká míra pružnosti a také fakt, že současní zaměstnanci si kladou na brigády vysoké nároky, kterým řada firem hledající brigádníky není schopná dostát.


Mohlo by vás zajímat:

bottom of page