top of page

Pracovníci z Ukrajiny budou mít snazší přístup na pracovní trh

  • Obrázek autora: Matěj Fiedler
    Matěj Fiedler
  • 1. 4. 2022
  • Minut čtení: 2

Podle aktuálních informací se od začátku invaze Ruské federace na Ukrajinu přemístilo na území České republiky už 270 tisíc Ukrajinců. ČR jako jedna z prvních nabídla uprchlíkům pomocnou ruku. Vznikla řada sbírek na podporu válkou sužovaným lidem včetně různých akcí a programů, z nichž můžeme jmenovat například platformu HelpUkranians.eu, která funguje na jednoduché bázi inzerátů, kde inzerenti nabízejí nebo poptávají pomoc.


Pracovníci z Ukrajiny v tuzemsku

Pracovníci z Ukrajiny budou mít snazší přístup na pracovní trh

Nově příchozí Ukrajince pálí zejména dva problémy - nemají kde bydlet a nemají práci. Nedostatek volných ubytovacích kapacit by mohla zmírnit státní dávka pro domácnosti, které uprchlíky ubytují. Uvažuje se o částce 3000 korun za měsíc na jednu osobu, nejvýše však 9000 korun měsíčně. Tyto příspěvky ale nejsou samospásné. Cílem je, aby si Ukrajinci nalezli v tuzemsku práci a byli soběstační. V tom jim dosud bránila složitá administrativa, neboť Ukrajina není členem Evropské unie a zaměstnávání pracovníků z Ukrajiny je administrativně náročnější.


I v tomto směru udělala česká vláda krok kupředu, když zavedla institut dočasné ochrany. Ukrajinci jsou tak považováni za cizince s povoleným trvalým pobytem a mají volný vstup na tuzemský trh práce. K legálnímu zaměstnání v České republice tak už nepotřebují pracovní povolení.


Institut dočasné ochrany


Pojem “dočasná ochrana” není v evropském právu nijak nový. Už v roce 2001 přijala Evropská unie Směrnici Rady č 2001/55/ES, která upravuje minimální normy pro poskytování dočasné ochrany v případě hromadného přílivu vysídlených osob. Směrnice byla původně přijata kvůli ozbrojenému konfliktu v Jugoslávii v období 90. let. Tehdy začalo proudit z Balkánu do zemí EU velké množství lidí prchajících před válkou. Aby byly na podobné situace členské státy v budoucnu lépe připraveny a dokázaly pružněji reagovat, bylo zapotřebí vytvořit nový právní rámec. Do českého právního systému se směrnice transponovala zákonem o dočasné ochraně cizinců.


Až do současné války na Ukrajině nebyla směrnice ani zákon nikdy použity, protože k jejich aktivaci je potřeba vyhlášení dočasné ochrany rozhodnutím Rady EU. Kromě nově příchozích pracovníků z Ukrajiny se tento právní rámec vztahuje i na osoby, které měly před vypuknutím konfliktu na Ukrajině trvalý pobyt (k 24. únoru 2022) a zároveň nemají možnost se do své domoviny vrátit. Naopak se nevztahuje na studenty a další osoby, které mají na Ukrajině pouze přechodný pobyt a cizince, jimž byla dočasná ochrana udělena nebo o ni požádali v jiném členském státě EU.

Comentarios


Mohlo by vás zajímat:

bottom of page