top of page

Jak se vypořádat s aktuálním nedostatkem zaměstnanců pomocí international hiringu

Podnikatelé jsou zvyklí na výkyvy ve svém podnikání na denní bázi, avšak výkyvy v personálních otázkách se tak snadno řešit nedají. Většina firem se musí prát s vnějšími vlivy, jako je pandemická situace nebo nyní zdražování energií a s tím spojené protiruské sankce, které se však ve skutečnosti dotýkají hlavně českých obchodníků. V této turbulentní době je extrémně obtížné odhadnout, kolik zaměstnanců se firmám reálně vyplatí, což je ještě podpořeno prakticky nulovou nezaměstnaností. Není proto divu, že po restartování ekonomiky řada podnikatelů hodlá nabírat nové lidi ve velkém, aby nezpůsobili prostoje ve výrobě a dodací lhůty finálních produktů nebyly zbytečně dlouhé. Zaměstnanci však nerostou na stromech a jejich nalákání do konkrétní společnosti může být tvrdý oříšek. Naštěstí existují personální agentury, které se v rámci služby temporary help na dodání nových zaměstnanců specializují. Obvykle mají tyto agentury práce mnohaleté zkušenosti, silnou pozici na trhu práce a své jedinečné know-how. Uvidíte, že tato služba pomůže překlenout nedostatek pracovní síly i ve Vaší společnosti.

 

Jak to v praxi funguje

Jak se vypořádat s aktuálním nedostatkem zaměstnanců pomocí international hiringu

Stačí kontaktovat personální agenturu (PA) a domluvit se na zaměstnancích, které aktuálně poptáváte. Nejčastěji se jedná o řemeslníky a kvalifikované dělníky do výroby, ale výjimkou nejsou administrativní pracovníci v kancelářích nebo vysoce specializovaní IT experti. Služba temporary help je pro PA jedním z hlavních předmětů činnosti, a proto mají mnohem širší pole působnosti než firma, jež provádí výběrové řízení jednou za dva měsíce. Personální agentury obvykle disponují rozsáhlou databází potenciálních kandidátů a vedle svého know-how často staví na službě International hiring.


International hiring jako součást temporary helpu


Tento název má svůj etymologický původ v angličtině a jsou jím myšleni pracovníci, pro které není Česká republika domovem. Mnoho personálních agentur brzo došlo k poznání, že tuzemský pracovní trh je již vyčerpaný, a proto musí hledat adekvátní zaměstnance za hranicemi České republiky. Mezi nejoblíbenější cizince se zařadili Ukrajinci, kteří díky své píli a příbuznosti ukrajinštiny s češtinou, nemají takový problém s komunikační bariérou, jako je to u mnoha jiných cizinců. Některé personální agentury zašly dokonce tak daleko, že mají na Ukrajině a v dalších státech bývalého východního bloku svá náborová centra a v rámci temporary help doplňují těmito pracovníky vyčerpaný český pracovní trh. V praxi se tak můžeme setkat s Ukrajinci, Bělorusy, Rumuny, Srby, ale také Vietnamci, Mongoly a výjimkou nejsou ani Pákistánci. U služby temporary help zkrátka žádné hranice neplatí a můžeme se zde setkat s širokou diverzitou pracovních týmů.


Jak poznat neseriózní agenturu


Každá seriózní agentura se stará o to, aby její zaměstnanci byli právoplatnými členy českých firem. Aby nedocházelo k obchodování s lidmi, nabízí PA cizincům nadstandardní služby, jako je tlumočník nebo koordinátor přímo na směně, jenž má cizí zaměstnance na starosti. V rámci temporary helpu je zahraničním pracovníkům taktéž nabídnut svoz do práce a z práce a někdy jsou i zaškolení ve svém rodném jazyce. Také bývá častým standardem, že jsou agenturním zaměstnancům poskytnuty ochranné pracovní pomůcky v barvách a s logem dané společnosti.


Mohlo by vás zajímat:

bottom of page