top of page

Pracovníci z Ukrajiny na českém trhu práce v době války

Ruská invaze na Ukrajinu vyhnala z domovů mnoho Ukrajinců. Podle odhadů opustilo svou vlast zatím 1,7 milionu lidí, přičemž šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell odhaduje, že konečný počet uprchlíků by mohl dosahovat až 5 milionů. Značná část lidí utíkajících před válkou našla azyl v okolních zemích Evropy včetně České republiky. V tuzemsku se zvedla velká vlna solidarity mimo jiné proto, že pracovníci z Ukrajiny úspěšně působí na českém trhu práce dlouhou řadu let a mnoho odvětví (například zpracovatelský průmysl) si bez nich nedokáže svou existenci představit. Na samotných uprchlících je sympatické také to, že práce je jedna z prvních věcí, kterou si snaží po příchodu do České republiky zajistit.

 

Pracovníci z Ukrajiny v číslech

Pracovníci z Ukrajiny na českém trhu práce v době války

Uprchlická vlna dorazila do České republiky v situaci, kdy je nízká nezaměstnanost a firmy se dlouhodobě potýkají s nedostatkem pracovní síly. Úřad práce evidoval v lednu 2022 celkem 352 tisíc volných míst, z nichž plných 72 % bylo vhodných pro cizince. Při největším přesunu obyvatelstva v Evropě od druhé světové války přijala naše země 100 tisíc Ukrajinců (z toho se už polovina přihlásila na cizinecké policii). Podle slov ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) předchozí migrační krize prokázaly, že ČR má kapacity až na 250 tisíc uprchlíků. Problémem jsou však dlouhé fronty, jež se na úřadech tvoří.


Podmínky pro Ukrajince


V rámci pomoci se Česko snaží vytvořit pro pracovníky z Ukrajiny optimálnější podmínky. Například Česká televize zavádí simultánní tlumočení své hlavní vysílací relace Události do ukrajinštiny, aby mohli Ukrajinci sledovat nejen zprávy ze své domoviny, ale také aktuální dění v ČR a lépe se tak začlenili do nové společnosti. Zprávy v ukrajinském jazyce již nabízí regionální studia ČT. Podobným směrem se vydala i rádia. Nově v tuzemsku vysílá rozhlasová stanice Ukrajinské radio.


Vstříc uprchlíkům vychází i provozovatel největších pracovních portálů na hledání práce u nás, společnost LMC, která na svých webech prace.cz a jobs.cz vytvořila sekci “Práce v Česku” vhodnou pro Ukrajince. Zejména prvně jmenovaný portál může být hojně využíván, protože se zaměřuje na manuální a dělnické profese. Jobs.cz se orientuje na vyšší a kvalifikovanější pozice, což je zatím problém, protože Ukrajina není součástí Evropské unie a ČR zatím neuznává vzdělání ukrajinských občanů, přestože i na tomto problému se usilovně pracuje.


Mohlo by vás zajímat:

bottom of page